bip - biluletyn informacji publicznej rodo zatrzymac-smog koordynator-dostepnosci
Podaruj dziecku czas

Tekst wskazuje jak ważne jest spędzanie i poświęcanie czasu dziecku oraz jaki wpływ ma to na jego rozwój psychospołeczny.

PODARUJ DZIECKU CZAS

Radość Odpowiedzialność Dom Zaufanie Ideał NadziejaAkceptacja

Rodzina   jest   najważniejszą,   podstawową   strukturą   naszego życia. Relacje z rodziną są tym, na czym budujemy nasze wspólne życie, nasze marzenia, pomysły i otaczającą nasrzeczywistość.

Gdy zbliżają się urodziny, Dzień Dziecka lub inny ważny do uczczenia dzień, rodzice często zastanawiają się, jaki prezent będzie trafiony, czy wniesie w życie małego człowieka jakąś wartość, sprawi mu radość, a jednocześnie nie będzie kolejną zabawką na krótką chwilę? Każdy z nas lubi sprawiać przyjemność swoim dzieciom.  A  w  zasięgu  ręki  mamy   najdroższy   prezent   świata.   A   gdyby  tak podarować dzieciom w prezencieCZAS?

Wspólnie spędzony czas w rzeczywistości jest najlepszym podarunkiem, jaki możesz sprawić swojemu dziecku. Czas, to wartość, której nie da się kupić, ani w sklepach z zabawkami, ani przez Internet. To wartość, o której możemy zadecydować wyłącznie my sami. Z tego powodu należy dbać o relacje wewnątrz rodziny i wdomu.

Dzieciństwo to jeden z najważniejszych etapów w życiu.  Dzieci szczególnie w tym czasie przechodzą mnóstwo przemian,z których  dorośli często nawet nie zdają sobiesprawy.

Jeżeli w tym szczególnym czasie rodzice nie poświęcają dziecku odpowiedniej ilości czasu, wszystkie te bezcenne procesy i przemiany szybko odchodzą w zapomnienie. Dziecko rośnie, a rodzic nie może być przy tymobecny. Traci bezpowrotnie to, conajcenniejsze.

Czas jest jednym z cenniejszych zasobów, stale go nam brakuje, gdzieś się spieszymy, a niektóre ważne sprawy odkładamy na później. Mamy wiele zadań, obowiązków, zainteresowań i innych zobowiązań. Jednak żadna zabawka nie zastąpi prawdziwych wartości. I wcale nie trzeba przeznaczać wielu godzin na wspólne gry, zabawy, wycieczki czy rozmowy. Zobowiązania zawodowe lub inne obowiązki często zostawiają rodzicom naprawdę niewiele czasu na życie rodzinne. A w życiu

rodzinnym nie chodzi o liczbę wspólnie spędzonych godzin, lecz o to, co w tym czasie robimy i co jeszcze moglibyśmy zrobić w przyszłości. Ale najważniejsze jest to, że jest to nasz wspólnyczas.

Wszystkie dzieci na całym świecie potrzebują uniwersalnych jakości w relacji z bliskimi. Potrzebują bezwarunkowej akceptacji, bezpieczeństwa, relacji opartej na wzajemnym szacunku i zaufaniu, a także słów, które pomagają mu poznawać i rozwijać wewnętrzny potencjał.

Nic tak nie cieszy dzieci jak wspólna zabawa z rodzicami. Podstawą do trwałej więzi są wspólne wspomnienia, które w przyszłości dla naszych pociech będą najbardziej cenną pamiątką z dzieciństwa. Ważne jednak, by przebywając z dzieckiem, wykorzystywać ten czas jak najpełniej, w sposób kreatywny i mądry.

Bardziej wartościowe od oglądania filmów będzie przygotowanie posiłku, wyjście na spacer lub przejażdżka na rowerze. Wyjazd w góry lub maraton gier planszowych z pewnością znaczyć będą więcej niż pluszowa maskotka lub gra komputerowa. Często rodzice o tym zapominają i kupują swoim pociechom drogie prezenty, łudząc się, że w jakimś stopniu zastąpi to czas, który powinni spędzić z dzieckiem.

Spędzanie czasu z rodzicami jest kluczowym zajęciem, które pozwala nawiązać trwałą więź z bliskimi osobami i zbuduje w dziecku poczucie bycia ważnym i kochanym . Rodzice powinni pamiętać, że to oni są podstawowymi opiekunami dziecka i ich obowiązkiem jest dbanie o rozwój emocjonalny swojej pociechy poprzez wspólnie spędzony czas. Nikt i nic nie jest w stanie zastąpić rodzica i jego miłości. Czas z dzieckiem warto wykorzystać na swobodną zabawę, rozmowy, spacery oraz aktywności, które będą atrakcyjne zarówno dla dziecka, jak i dla nas. Bo to właśnie czynności, które kojarzą nam się z przyjemnością bycia razem najlepiej pozwalają budować bliskość iwięź.

Każdego dnia poświęcaj czas swojej rodzinie. Myśl o niej, postaw się w sytuacji poszczególnych jej członków i kiedy tylko możesz, a najlepiej jak najczęściej, przytulaj ich i okazuj im, jak bardzo ich kochasz. Pamiętaj Rodzina to szczęście, ale również i obowiązek.

CzaspędzonRodziną jestwarkażdesekundy”.

Opr. Katarzyna Janecka


Kategoria: My piszemy
Data dodania: 07.10.2021, 18:30, dodał(a): Celina

Szanowni Państwo.
Bezpieczeństwo Państwa danych osobowych jest dla Nas niezwykle ważne.

Zgodnie z art. 13 ust.1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz.Urz.UE L z 2016 r. Nr 119, s.1) informuję, że:

  1. Administratorem Danych Osobowych jest Przedszkole nr 2 z siedzibą w Radzionkowie, Pl. Jana Pawła II nr 6
  2. W celu ochrony Państwa danych osobowych wyznaczono Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Inspektorem Danych Osobowych jest Pan Adam Adamczyk, z którym możesz się skontaktować, w sprawach ochrony danych, pisząc na adres email inspektor1@odocn.pl lub na adres siedziby przedszkola.
  3. Celem jest przetwarzanie danych w zakresie niezbędnym do wypełniania obowiązków ciążących na administratorze.
  4. Zebrane dane będą przechowywane przez okres niezbędny dla prawidłowej realizacji celów i zadań ciążących na administratorze.
  5. Posiadacie Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania lub usunięcia.
  6. Przysługuje Państwu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego, gdy uznacie Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących, narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
  7. Podanie przez Państwa danych osobowych jest obowiązkowe na podstawie przepisów prawa, a konsekwencją niepodania niezbędnych danych osobowych będzie skutkowało brakiem możliwości korzystania z usług przedszkola.
  8. Ze względu na ochronę danych osobowych właścicielem oraz administratorem zdjęć i filmów udostępnionych na naszej przedszkolnej stronie oraz grupowych facebookach jest Przedszkole nr 2 w Radzionkowie. W związku z tym bez odpowiedniego zezwolenia administratora nie ma zgody na udostępnianie oraz kopiowanie publikowanych zdjęć przez inne instytucje oraz osoby prywatne.
  9. Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo zablokować tę opcję samodzielnie w ustawieniach przeglądarki.
Akceptuje