Podaruj dziecku czas

Tekst wskazuje jak ważne jest spędzanie i poświęcanie czasu dziecku oraz jaki wpływ ma to na jego rozwój psychospołeczny.

PODARUJ DZIECKU CZAS

Radość Odpowiedzialność Dom Zaufanie Ideał NadziejaAkceptacja

Rodzina   jest   najważniejszą,   podstawową   strukturą   naszego życia. Relacje z rodziną są tym, na czym budujemy nasze wspólne życie, nasze marzenia, pomysły i otaczającą nasrzeczywistość.

Gdy zbliżają się urodziny, Dzień Dziecka lub inny ważny do uczczenia dzień, rodzice często zastanawiają się, jaki prezent będzie trafiony, czy wniesie w życie małego człowieka jakąś wartość, sprawi mu radość, a jednocześnie nie będzie kolejną zabawką na krótką chwilę? Każdy z nas lubi sprawiać przyjemność swoim dzieciom.  A  w  zasięgu  ręki  mamy   najdroższy   prezent   świata.   A   gdyby  tak podarować dzieciom w prezencieCZAS?

Wspólnie spędzony czas w rzeczywistości jest najlepszym podarunkiem, jaki możesz sprawić swojemu dziecku. Czas, to wartość, której nie da się kupić, ani w sklepach z zabawkami, ani przez Internet. To wartość, o której możemy zadecydować wyłącznie my sami. Z tego powodu należy dbać o relacje wewnątrz rodziny i wdomu.

Dzieciństwo to jeden z najważniejszych etapów w życiu.  Dzieci szczególnie w tym czasie przechodzą mnóstwo przemian,z których  dorośli często nawet nie zdają sobiesprawy.

Jeżeli w tym szczególnym czasie rodzice nie poświęcają dziecku odpowiedniej ilości czasu, wszystkie te bezcenne procesy i przemiany szybko odchodzą w zapomnienie. Dziecko rośnie, a rodzic nie może być przy tymobecny. Traci bezpowrotnie to, conajcenniejsze.

Czas jest jednym z cenniejszych zasobów, stale go nam brakuje, gdzieś się spieszymy, a niektóre ważne sprawy odkładamy na później. Mamy wiele zadań, obowiązków, zainteresowań i innych zobowiązań. Jednak żadna zabawka nie zastąpi prawdziwych wartości. I wcale nie trzeba przeznaczać wielu godzin na wspólne gry, zabawy, wycieczki czy rozmowy. Zobowiązania zawodowe lub inne obowiązki często zostawiają rodzicom naprawdę niewiele czasu na życie rodzinne. A w życiu

rodzinnym nie chodzi o liczbę wspólnie spędzonych godzin, lecz o to, co w tym czasie robimy i co jeszcze moglibyśmy zrobić w przyszłości. Ale najważniejsze jest to, że jest to nasz wspólnyczas.

Wszystkie dzieci na całym świecie potrzebują uniwersalnych jakości w relacji z bliskimi. Potrzebują bezwarunkowej akceptacji, bezpieczeństwa, relacji opartej na wzajemnym szacunku i zaufaniu, a także słów, które pomagają mu poznawać i rozwijać wewnętrzny potencjał.

Nic tak nie cieszy dzieci jak wspólna zabawa z rodzicami. Podstawą do trwałej więzi są wspólne wspomnienia, które w przyszłości dla naszych pociech będą najbardziej cenną pamiątką z dzieciństwa. Ważne jednak, by przebywając z dzieckiem, wykorzystywać ten czas jak najpełniej, w sposób kreatywny i mądry.

Bardziej wartościowe od oglądania filmów będzie przygotowanie posiłku, wyjście na spacer lub przejażdżka na rowerze. Wyjazd w góry lub maraton gier planszowych z pewnością znaczyć będą więcej niż pluszowa maskotka lub gra komputerowa. Często rodzice o tym zapominają i kupują swoim pociechom drogie prezenty, łudząc się, że w jakimś stopniu zastąpi to czas, który powinni spędzić z dzieckiem.

Spędzanie czasu z rodzicami jest kluczowym zajęciem, które pozwala nawiązać trwałą więź z bliskimi osobami i zbuduje w dziecku poczucie bycia ważnym i kochanym . Rodzice powinni pamiętać, że to oni są podstawowymi opiekunami dziecka i ich obowiązkiem jest dbanie o rozwój emocjonalny swojej pociechy poprzez wspólnie spędzony czas. Nikt i nic nie jest w stanie zastąpić rodzica i jego miłości. Czas z dzieckiem warto wykorzystać na swobodną zabawę, rozmowy, spacery oraz aktywności, które będą atrakcyjne zarówno dla dziecka, jak i dla nas. Bo to właśnie czynności, które kojarzą nam się z przyjemnością bycia razem najlepiej pozwalają budować bliskość iwięź.

Każdego dnia poświęcaj czas swojej rodzinie. Myśl o niej, postaw się w sytuacji poszczególnych jej członków i kiedy tylko możesz, a najlepiej jak najczęściej, przytulaj ich i okazuj im, jak bardzo ich kochasz. Pamiętaj Rodzina to szczęście, ale również i obowiązek.

CzaspędzonRodziną jestwarkażdesekundy”.

Opr. Katarzyna Janecka